Четврта и посљедња пилот обука ЕRASMUS+ пројекта FIRST-TAC одржана у Слупску у Пољској

11/11/2024

Од 4. до 8. новембра 2024. у Полицијској школи у Слупску, Пољска одржана је посљедња, четврта пилот обука у оквиру Ерасмус+ пројекта Development of Joint Curriculum for First Responders on the Use of Force and First Aid Tactical Procedures (FIRST-TAC).

Ријеч је о пројекту који МУП РХ, Полицијска академија „Први хрватски редарственик“ као носилац од септембра 2023. године, проводи са партнерима Агенцијом за школовање и стручно усавршавање кадрова из Мостара, Литванском полицијском школом и Полицијском школом у Слупску, Пољска.
Пројекат је фокусиран на двиjе области важне у свакодневном раду полицијских службеника – употребу средстава принуде и тактичку медицину. Током прошле године, стручњаци из партнерских институција креирали су обиман пакет обуке који укључује наставни план и програм, као и материјал за учеснике и тренере. Такође су спровели три пилот обуке – у Хрватској, Литванији и БиХ – током којих су програм и материјали за учење тестирани и постепено унапређивани.

Крајњи циљ пројекта је унапређење и стандардизација понашања полицијских службеника приликом примjене средстава принуде и пружања прве помоћи кроз размjену искустава и најбољих пракси и усаглашавање националних програма партнерских земаља.

Полазници обуке су приjе доласка у Полицијску школу у Слупску имали обавезу да у виртуелној учионици на е-образовној платформи Полицијске академије „Први Хрватски редарственик“, освjеже теоријска знања која су основа за извођење практичних вjежби кроз који су их потом водили тренери из партнерских земаља.

Током прва четири дана обуке фокус је био на употреби средстава принуде, док су четвртог дана вjежбе биле усмерене на тактичку медицину и прву помоћ. Посљедњег, петог дана обуке, реализоване су четири комплексне симулационе вjежбе које су обухватале теоријска и практична знања и вjештине, стечене током онлајн учења и извођења в,ежби. Посљедњег дана обуке спроведена је евалуација цjелокупне обуке путем онлајн излазне анкете на платформи е-образовања, чија је сврха да се процjени задовољство полазника материјалима за учење и реализацијом програма. Евалуације, које су се спроводиле након сваке обуке, биле су важан алат у обликовању коначне верзије плана и програма, као и материјала за учеснике и тренере. Али пошто је прошлонедjељна обука била посљедња у оквиру пројекта, одржане су двиjе фокус групе у Полицијској школи у Слупску, са тренерима и учесницима. Циљ је био да се стекне додатни увид у ефекат који пилот обука и одабрана методологија наставе имају на полазнике.

Развијени план и програм и материјали за учеснике и тренере сада ће бити комбиновани у свеобухватан приручник и преведени на националне језике учесника FIRST-TAC пројекта.

Овај материјални исход пројекта, уз богато знање и искуство које су учесници стекли током свих досадашњих активности пројекта, има потенцијал да донесе квалитативну промjену наставних метода у свим партнерским земљама, стоји у приопћењу хрватске полицијске академије.