AEPTM и UNESCO актуализирају проблем илегалне трговине културним добрима

14/06/2024

У протеклих пет дана у Агенцији за школовање и стручно усавршавање кадрова одржана је  петодневна радионица о теми „Борба против незаконите трговине културним добрима на Западном Балкану“ која је организована у сарадњи са Канцеларијом UNESCO-а у Сарајеву и уз финанцијску подршку Европске комисије. Кроз предавања, интерактивне радионице, као и онлајн ангажовање еминентних свjетских стручњака, радионица је замишљена са циљем подизања свиjести и развоја професионалних капацитета за супротстављање крађи, пљачки и нелегалној трговини културним добрима, кроз унаприjеђену институционалну и прекограничну сарадњу. Радионици је присуствовало 87 представника полицијских институција свих нивоа власти у нашој земљи, министарстава културе и установа културе, Управе за индиректно опорезивање и правосудног система.

Обраћајући се присутнима на крају радионице, шеф Канцеларије UNESCO-а у Босни и Херцеговини Синиша Шешум указао је на потребу поновног креирања координације надлежних органа у нашој земљи у циљу сузбијања нелегалне трговине културним добрима. Он је подсjетио да је координација успостављена 2018. године, али да су све програмске активности биле блокиране током пандемије Ковида.

„Надамо се да ће ова радионица поново подстаћи успостављање координације. Овдjе је риjеч о културној конвенцији, која је интердисциплинарна и сродна, како за полицију, царину, правосуђе и тужилаштво, тако и за колеге у министарствима културе и свим институцијама културе. Зато се надам да је ова петодневна радионица успјела да вас окупи и да ће ово бити нови почетак и да ћемо у наредном периоду моћи повезати још више колега широм Босне и Херцеговине како бисмо сузбили, што je више могуће, нелегалну трговину културним добрима“ – нагласио је Шешум који је изразио задовољство сарадњом са нашом агенцијом која ће се наставити кроз нове и сложеније образовне процесе.

На потребу озбиљнијег приступа овом проблему указује и чињеница да се вриједност нелегалне трговине културним добрима, која се догађа у нашој регији или кроз њу пролази, процијењена на 6-8% глобалног тржишта.

„Морамо пратити трендове и нове технологије, дjеловати превентивно уз помоћ свих институција, од полицијских и правосудних до културних, у циљу санкционисања нелегалне трговине културним добрима. Свима мора бити јасно да ниједна институција не може ништа сама да постигне. Само заједнички, координисаним радом, можемо одговорити овом одговорном задатку и спријечити криминалне радње везане за нелегалну трговину културним добрима, које су изузетно актуелне и код нас и у свијету, иако се о томе мало говори у БиХ“ - упозорио је директор Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова Марко Вујевић наглашавајући да је ова међународна радионица показатељ озбиљности проблема коме треба посветити велику пажњу превентивним и активним дjеловањем.

Вујевић је, такођер, изразио задовољство успоставом сaрадње са Канцеларијом UNESCO-а у БиХ, те захвалио свима који су на било који начин допринијели организацији радионице која је, било да је ријеч о учесницима, предавачима или организаторима, обухватила 120 људи.