, , , , , , , , , , , , , , , Kliknite za galeriju

Јачање граничне безбjедности: завршена обука „Надзор криминално-обавjештајног рада и анализe ризика“

28/04/2023

Данас је у Агенцији за школовање и стручно усавршавање кадрова, свечаном додjелом признања, завршена петомјесечна обуке „Надзор над крим-обавјештајним радом и анализом ризика“ која има значајну стратешку важност по питању усвајања јединствене методологије на свим нивоима институција које су укључене у интегрисано управљање границом, те јачања безбjедности наших граница пружањем информација у реалном времену о прекограничним кретањима и активностима.

Ријеч је о пројекту којег су, од 3.11.2022. до 7.4.2023., организовали Агенција за школовање и стручно усавршавање кадрова и Гранична полиција БиХ уз финансијску подршку Министарства иностраних послова Данске и Међународне организације за миграције (IОМ). Обука је спроведена у складу са Наставним планом и програмом који је за средњи ниво менаџмента наша агенција креирала по FRONTEX моделу анализе ризика CIRAM 2.0, који је заснован на интегрисаном моделу обавјештајног циклуса, размјене информација, анализе ризика и аналитичких производа на локалном, регионалном и стратешком нивоу.

Директор Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова Марко Вујевић је захвалио свим сарадницима на пројекту чији је циљ био „увезати представнике Граничне полиције БиХ, Службе за послове са странцима, Управе за индиректно опорезивање, Уреда за ветеринарство и Управе за заштиту здравља биља БиХ да могу, кроз проток битних информација, имати надзор и обавјештајне податке на вријеме, те их прослиједити колегама који ће дjеловати и практично и превентивно“. Вујевић је подсјетио на праксу Агенције у смислу праћење међународних стандарда обуке у борби против свих облика безбjедносних изазова. Нагласио је da ће и у овој области Агенција бити отворена за сарадњу, те изразио наду у развијање даљих партнерских односа са IОМ-ом да би се наставни планови и стручне обуке унаприједили, сa циљем побољшања вјештина и компетенција полицијских и државних службеника у вези са надзором криминалистичко-обавјештајног рада и анализом ризика.

Обуку су похађала 73 полицијска и државна службеника, од чега 68 граничних полицајаца БиХ.

Шеф Централне истражне службе Граничне полиције БиХ Аднан Косовац истакао је данас да су области криминалистичко-обавјештајног модела рада (ILP) и анализе ризика изузетно важне за развој Граничне полиције. Он је подсјетио да је Гранична полиција БиХ у посљедњих десет година уложила значајне напоре у циљу обуке службеника. „Једна је ствар када имате људе који раде свој посао, а друга је када имате тренере који могу даље да обучавају кадар у нашој установи. Гранична полиција је показала да је отворена за све облике сарадње и унапређења свог рада, а посебно нас радује чињеница да смо се кроз овај модел приближили раду полицијa Европске уније, посебно FRONTEX моделу рад у области анализе ризика, рекао је Косовац.

Важно је нагласити да су тренери на овој обуци били полицијски службеници Граничне полиције БиХ и Службе за послове са странцима, који су у нашој агенцији 2019. године стручно оспособљени и цертифицирани за самосталну имплементацију FRONTEX-овог модела Анализе ризика CIRAM 2.0.

Координатор за миграције IОМ-а Дражен Розић рекао је да је IОМ овај пројекат реализовао уз подршку Министарства иностраних послова Краљевине Данске, те да ће ову сарадњу наставити кроз обуку граничних полицајаца/кадета и инспектора уз помоћ фондова Европске уније. „IОМ је посвећен миграцијама, правима миграната, људским правима, основним правима која траже заштиту, а само овим пројектом надам се да ћемо унаприједити приступ управљању миграционим токовима кроз БиХ, кроз Службу за послове са странцима и Граничну полицију БиХ“, рекао је данас Розић.

С обзиром на комплексност тематике, те све изазове у припреми и реализацији овог захтјевног пројекта, директор Агенције је на крају свечаности захвалнице уручио: Елведину Фетићу, вишем инспектору у заједничком Центру за анализу ризика, Мидхаду Салтаги, инспектору за истраге у Централном истражном уреду, Ирени Мареља, инспекторици за административну и оперативну подршку у Централном истражном уреду, Алмиру Кадићу, аналитичару Службе за послове са странцима, Међународној организацији за миграције и Маиду Пајевићу, шефу Одсјека за основну обуку Агенција за школовање и стручно усавршавање кадрова.