AEPTM i UNESCO aktualiziraju problem nelegalne trgovine kulturnim dobrima
14/06/2024
U proteklih pet dana u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova održana je petodnevna radionica o temi „Borba protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima na Zapadnom Balkanu“ koja je organizirana u suradnji s Uredom UNESCO-a u Sarajevu i uz financijsku potporu Europske komisije. Kroz predavanja, interaktivne radionice, ali i online uključenja eminentnih svjetskih stručnjaka, radionica je koncipirana s ciljem podizanja svijesti i razvoja profesionalnih kapaciteta za suprotstavljanje krađi, pljački i nezakonitoj trgovini kulturnim dobrima, kroz pojačanu institucionalnu i prekograničnu suradnju. Radionicom je bilo obuhvaćeno 87 predstavnika policijskih institucija svih razina vlasti naše zemlje, ministarstava kulture i kulturnih institucija, Uprave za neizravno oporezivanje i pravosudnog sustava.
Obraćajući se nazočnima u završnici radionice, voditelj Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum je ukazao na potrebu ponovnoga kreiranja koordinacije nadležnih tijela u našoj zemlji s ciljem suzbijanja nelegalne trgovine kulturnim dobrima. Podsjetio je kako je koordinacija bila uspostavljena 2018.godine, ali da su sve programske aktivnosti blokirane tijekom Covid pandemije.
„Nadamo se će ova radionica potaknuti da se koordinacija opet uspostavi. Ovdje govorimo o kulturnoj konvenciji, koja je interdisciplinarna i vezana, kako za policijske snage, carinu, sudstvo i tužiteljstvo, tako i za kolege u ministarstvima kulture i svim kulturnim institucijama. Zato se nadam da vas je ova petodnevna radionica uspjela spojiti i da će ovo biti novi početak i da ćemo u sljedećem razdoblju uspjeti još više kolega diljem BiH uvezati kako bi se, što je moguće više, suzbila nelegalna trgovine kulturnim dobrima“ – naglasio je Šešum koje je izrazio zadovoljstvo suradnjom s našom agencijom koja će se nastaviti kroz nove i složenije edukacijske procese.
O nužnosti ozbiljnijeg pristupa ovoj problematici govori podatak da je vrijednost nelegalne trgovine kulturnim dobrima, koja se događa u našoj regiji ili kroz nju prolazi, procijenjena na 6-8% globalnog tržišta.
„Moramo pratiti trendove i nove tehnologije, djelovati preventivno uz pomoć svih institucija, od policijskih i pravosudnih do kulturnih, s ciljem sankcioniranja nelegalne trgovine kulturnim dobrima. Mora svima biti jasno da niti jedna institucija ne može ništa sama postići. Samo zajedno, koordiniranim radom možemo odgovoriti ovoj odgovornoj zadaći i spriječiti kriminalne aktivnosti, koje se odnose na nelegalnu trgovinu kulturnim dobrima, koje su izuzetno aktualne i kod nas i u svijetu, iako se u BiH o tome malo govori“ – upozorio je ravnatelj Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Marko Vujević naglašavajući da je ova međunarodna radionica pokazatelj ozbiljnosti problema kojem treba posvetiti veliku pozornost kroz preventivno i aktivno djelovanje.
Vujević je, također, izrazio zadovoljstvo uspostavom suradnje s Uredom UNESCO-a u BiH, te zahvalio svima koji su na bilo koji način doprinijeli organizaciji radionice koja je, bilo da je riječ o polaznicima, predavačima ili organizatorima, obuhvatila 120 ljudi.