Borba protiv krijumčarenja i ilegalne trgovine umjetninama

29/07/2019

S obzirom na porast prekograničnoga krijumčarenja i nezakonite trgovine umjetninama, Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova ovog je ljeta, u saradnji s Misijom OSCE-a u BiH i Centrom protiv krijumčarenja umjetnina, pokrenula obuku 'Borba protiv krijumčarenja i  ilegalne trgovine umjetninama'.

Cilj obuke je stjecanje i usavršavanje vještina, potrebnih za profesionalno, zakonito  i sigurno obavljanje zadataka iz spomenute oblasti na prvoj i drugoj liniji provjere i kontrole državne granice, jačanje istražnih i tužilačkih kapaciteta, te poboljšanje međuagencijske saradnje kako bi se odgovorilo sistematski na ovaj problem.

Planirano je da se obuka provede u četiri faze. Prva je održana u Tuzli, a učestvovali su predstavnici policijskih agencija iz cijele BiH, Uprave za indirektno oporezivanje BiH i centara za edukaciju sudaca i tužilaca u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Obrađene su teme vezane za krijumčarenje i ilegalnu trgovinu umjetninama, zakonodavni okvir, praktične mjere za sprječavanje krijumčarenja i stanje u regionu.

Zamjenik direktora Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Saša Govedarica izjavio je da je krijumčarenje umjetninama u BiH 'skoro jednako krijumčarenju droge i oružja'. „Ako uzmete u obzir vrijednosti ukradenih umjetnina, onda se tu radi o iznosima većim od stotinu miliona maraka. To samo po sebi govori da su umjetnine često na meti kriminala i da krijumčari ostvaruju veliku zaradu. To je organizovani ekonomski kriminal“ – pojasnio je Govedarica.

Predsjednik Centra protiv krijumčarenja umjetninama Dženan Jusufović je objavio podatke baze ukradenih umjetnina u BiH, prema kojima se trenutno traga za 180 umjetnina iz Međunarodne galerije portreta Tuzla, Umjetničke galerije BiH, Muzeja istočne Bosne i privatne kolekcije Mulabdić. 'Broj nestalih djela, prema dostupnim informacijama kojima raspolažemo, je puno veći, a u koji spadaju ne samo likovna umjetnička djela, nego i muzejski artefakti, manuskripti, kao i arheološki nalazi ilegalno iskopani na arheološkim lokalitetima u BiH, a koji se prodaju na crnom tržištu', naglasio je Jusufović.

U Tuzli je potpisan Protokol o saradnji između ovog centra i Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova, te predstavljen priručnik pod nazivom „Način uvoza i izvoza umjetnina u Bosni i Hercegovini“, koji je izradio Centar protiv krijumčarenja umjetninama uz podršku Misije OSCE-a u BiH.

Drugu i treću fazu obuke (novemar 2019. i januar 2020.) provodit će stručnjaci iz INTERPOL-a, te stručnjaci angažovani u saradnji s francuskom ambasadom u BiH. Četvrtu fazu provodit će predavači/ instruktori Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova i temeljit će se na obuku multiplikatora iz navedene oblasti.